Konsument

Praca zawodowa. Czy pidżama stanie się nowym garniturem, czyli jak świat wraca do pracy biurowej po COVID 19

1. Jakie zmiany zapoczątkowała praca zdalna

Raport firmy Box, zajmującej się oprogramowaniem ukazuje, że jedną z pierwszych „ofiar” przejścia na pracę zdalną były tradycyjne godziny pracy 9-17. Brak zajęć w szkołach i przedszkolach, wiązał się dla wielu z nas z koniecznością żonglowania czasem, co zaś wpłynęło na wywłaszczenie się najgorętszych biurowych godzin na rzecz wzrostu aktywności poza godzinami pracy o 20% (wykres). Innym smutnym efektem była masowa rezygnacja z przerw obiadowych, na rzecz „dojadania” przy komputerze podczas kolejnego spotkania na teamsach czy skajpie. Badanie to było robione na początku europejskiego lock-downu – najnowsze dane wskazują, że duży odsetek ludzi pracę z domu… polubił. Najnowsza edycja badania Forbes donosi, że 2/3 pracowników ocenia pracę zdalną lepiej, niż na początku lock downu.

2. Wracać czy nie wracać ?

…to jest pytanie, które najprawdopodobniej zaprząta głowy wielu z zarządzających zespołami.
Z jednej strony mamy nasz „rynek testowy”, czyli Chiny i gremialny powrót na stanowiska ponad miliona pracowników w 10 000 spółek oraz zapewnienie Apple o powrocie do biur już w czerwcu. Z drugiej, oświadczenia Twittera, Zoom czy Box o pracy zdalnej do końca roku i planach modyfikacji przestarzałego i kosztownego modelu pracy biurowej. Które rozwiązanie jest lepsze, okaże się zapewne w nadchodzących miesiącach, niemniej w obu przypadkach szefowie spółek wieszczą nieodwracalną ewolucję pracy biurowej. Na czym będzie ona polegała?

3. Nowe zasady w nowym biurowym świecie

Po pierwsze – w niepamięć odchodzą słowa takie jak „open space”. Chińskie firmy, sprowadzające pracowników do biur, modyfikują przestrzeń biurową tak, by jak najbardziej unikać kontaktu pracowników (niektóre chińskie firmy wprowadziły absolutny zakaz pogaduszek w aneksach kuchennych, co u nas podejrzewam skończyło by się strajkiem).
Po drugie – wsparcie technologiczne w walce o czystość powietrza i powierzchni, których używamy w biurze. Z pomocą przychodzą takie rozwiązania, jak oczyszczacze i lampy antybakteryjne oraz regularne mierzenie temperatury pracowników.
Po trzecie – i najważniejsze – jest to wypracowanie nowej filozofii zdalnego zarządzania pracą i zespołem. Brak bezpośredniej – codziennej interakcji, będzie wymagał od menedżerów okazywania wysokiego stopnia zaufania do swojego zespołu, oraz nowych w tym zakresie kompetencji.

Żródło: https://blog.box.com/work-unleashed-where-when-and-how-we-work-changing