Marketing i Komunikacja

Jak zmieniły się oczekiwania odnośnie do treści publikowanych przez influencerów?

Relacje influencer-obserwujący-marka zawsze polegały na wzajemnym dopasowywaniu. Śledzimy określone osoby, bo chcemy, lubimy, wzbudzają one w nas emocje. Twórca próbując utrzymać uwagę swoich fanów publikuje pożądane przez nich treści, nie tracąc przy tym swojego charakteru i autentyczności. Twórcy oraz marki z nimi współpracujące muszą śledzić zmieniające się potrzeby obserwatorów. Obecnie widzimy zmiany dotyczące zarówno tematu, jaki podejmują influencerzy, ale także formy jej przekazania.

Przed pandemią najbardziej angażujące były treści związane z jedzeniem, modą i urodą – szeroko pojętym lifestylem. Obecnie uwaga została zwrócona na tematy bieżące (newsy) oraz te związane z zachowaniem zdrowia psychicznego. Dla wielu influencerzy stali się inspiracją do pozytywnego myślenia. Trochę o tym zapominały niektóre marki, które rezygnując ze swojej obecności w mediach społecznościowych przyczyniały się do budowania wrażenia braku ‚normalności’. W Polsce tematy bieżące były mocno zdominowane przez wybory. Często influencerzy, jak Maffashion czy AjgorIgnacy, nie zważając na komentarze, wyrażali swoje poglądy i komentowali bieżące wydarzenia. Lato spowodowało, że pojawiły się lżejsze tematy za którymi tęsknimy – podróżowanie oraz muzyka. Obronną ręka wyszła kategoria kulinarna wsparta rosnącym zainteresowaniem tematyką zdrowej żywotności. Uroda towarzyszy teraz tematom higieny, a moda, spadła na nieco dalszy plan.

Jeśli chodzi o pożądany typ treści to z jednej strony widać, że obserwatorzy oczekują wsparcia i większej ilości treści typu ‚how-to’, które pozwolą im lepiej odnajdywać się w tych trudnych czasach. Z drugiej strony potrzebują odskoczni, którą odnajdują w lekkich, humorystycznych treściach.  Może dlatego Łukasz Jakóbiak zakończył program „20m2”, a zajął się prowadzeniem szkoleń, takich jak ‚Święty spokój’, a państwo Dowborowie z sukcesem zabrali swoją live Domówkę na wakacje.

Spodziewajmy się wielu rewolucji u naszych ulubionych influencerów. Warto śledzić, jakie treści stają się pożądane i zastanowić się czy nasza marka może wnieść do nowej dyskusji coś wartościowego.

Źródła: raporty GlobalWebIndex, Age of Influence 2020, Influencer Marketing Trend Report 2019