Wyobraź sobie, że w sobotni poranek siadasz z całą rodziną do stołu. Rozmawiacie o tym, co wydarzyło się w mijającym tygodniu, o sukcesach w pracy, dzieci opowiadają o szkolnych zajęciach. Podczas Waszej rozmowy na stole pojawiają się pieczywo, masło, kawa i sok pomarańczowy. W tym idyllicznym obrazku zwraca uwagę jeden znaczący szczegół. Żaden z członków twojej rodziny nie przygotowuje sobotniego śniadania. Między kuchnią a jadalnią porusza się robot, który dostarcza na stół niezbędne przedmioty oraz żywność.
Takie urządzenie zaprezentował jeden z technologicznych producentów na zakończonych targach CES 2021. W tym roku, w związku z pandemią COVID-19, odbyły się one całkowicie wirtualnie.
CES to konferencja i targi elektroniki użytkowej, które stanowią dla największych producentów w branży technologicznej oraz tych, którzy dopiero stawiają w niej swoje pierwsze kroki, doskonałą platformę do zaprezentowania nie tylko produktów, które już w najbliższych miesiącach znajdą się na sklepowych półkach, ale również koncepcji i prototypów, które mają szansę zrewolucjonizować nieco dalszą przyszłość, a tym samym rozpalają wyobraźnię oglądających.
Robot przygotowujący sobotnie śniadanie, który pamiętającym kreskówkę “Jetsonowie” przypomina Rosie, to propozycja Samsunga. Bot Handy został wyposażony w sztuczną inteligencję, która rozpoznaje ciężar obiektów oraz materiał z których zostały zrobione.
Jest domowym asystentem, który nie tylko nakryje do stołu, ale również wstawi brudne naczynia do zmywarki, a rozrzucone w mieszkaniu ubrania dzięki niemu trafią do kosza na pranie. W robocie zamontowano również ekran, na którym wyświetlają się zmieniające kształt oczy. Inną propozycją tego samego producenta jest Bot Care, którego zadaniem jest dbanie o właściciela. Nie tylko przypomni o nadchodzących wydarzeniach, ale również o konieczności wstania od biurka przy zbyt długiej pracy przy komputerze.
Wielbiciele psów będą zachwyceni elektroniczną obrożą Petpuls, która została wyposażona w mikrofony i technologię, która dzięki sztucznej inteligencji ma analizować szczekanie pupila i tłumaczyć je na pięć różnych stanów emocjonalnych (radość, niepokój, smutek, złość i relaks) na podstawie bazy składającej się z 10 000 dźwięków wydawanych przez psy 50 ras w różnym wieku. Obroża sprawdzi się również jako monitor aktywności czworonoga, a połączona z aplikacją na smartfonie pokaże liczbę spalonych przez niego kalorii w ciągu godziny, dnia, tygodnia lub miesiąca.
Na tegorocznym CES pokazano także szereg rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo oraz produktów, których celem jest dbanie o zdrowie, co jest oczywistą konsekwencją pandemii i trendów z nią związanych. Pojawił się elektroniczny sensor Airthings Wave Plus wykrywający, na podstawie temperatury, wilgotności i emisji CO2 wydychanej przez osoby w pomieszczeniu, warunki sprzyjające szybszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Takie rozwiązanie doskonale może sprawdzić się w pomieszczeniach biurowych. Innym, bardzo prostym pomysłem jest bezdotykowy dzwonek do drzwi firmy Alarm.com, który wykorzystując kamerę wymaga od gościa jedynie tego, by stanął na specjalnie skonstruowanej wycieraczce do butów umieszczonej w odpowiedniej odległości, aby powiadomić gospodarzy o swoim przyjściu.
W mediach technologicznych największe poruszenie wywołał Project Hazel firmy Razor, czyli naszpikowana technologią, ale jednocześnie zapewniająca bezpieczeństwo dzięki wymiennym filtrom N95, maseczka.
Jej atutami, poza już wymienionymi, są: przygotowany z przezroczystego materiału front pozwalający widzieć twarz rozmówcy, technologia voiceamp, która zwiększa głośność mowy oraz podświetlenie LED. W komplecie znajduje się też ładowarka w postaci pudełka pełniącego jednocześnie funkcję sterylizatora UV.
Gracze komputerowi będą zachwyceni inną propozycją Razora, a mianowicie stanowiskiem gamingowym, które, podobnie jak ich maseczka, na razie pozostaje w fazie koncepcyjnej.
Project Brooklyn to fotel gamingowy, z którego po naciśnięciu właściwego przycisku wysuwa się 60-cio calowy ekran OLED. W sam fotel wmontowane są sensory haptyczne, aby jeszcze lepiej oddać wrażenia z gry.
Na każdych targach CES wszyscy z zaciekawieniem spoglądają na pomysły i projekty prezentowane przez branżę transportową, które coraz trudniej nazwać samochodami, gdyż są dalekie od pojazdów na czterech kółkach, które widujemy na polskich ulicach.
Wystarczy spojrzeć na propozycję koncernu General Motors, który ma zamiar stanąć do wyścigu w biznesie powietrznych taksówek eVTOL i pokazał podczas CES swój projekt zasilanego bateriami statku powietrznego – Cadillac eVTOL.
Zaprezentowane na tegorocznym CES produkty i rozwiązania dowodzą, że producenci uważnie śledzą panujące trendy i dążą do tego, aby w innowacyjny sposób spełnić oczekiwania potencjalnych nabywców.
Więcej na temat CES okiem Publicis Groupe przeczytacie tutaj.
źródła:
https://news.samsung.com/us/samsung-ces-2021-latest-innovations-for-a-better-normal/
http://home.alarm.com/video-doorbell/
https://www.razer.com/concepts/razer-project-brooklyn
https://www.razer.com/concepts/razer-project-hazel
https://evtol.com/news/general-motors-personal-drone-evtol-concept-years-behind-competitio