Biznes

Kim jest XR Immersion Counsellor, czyli jak bardzo pandemia wpłynęła na zawody przyszłości?

Pandemia zmusiła wiele firm do całkowitej reorganizacji pracy. Pokazała także, że w nadchodzącej rzeczywistości będą potrzebni pracownicy z nowymi umiejętnościami, a co za tym idzie – zaczną funkcjonować nowe zawody. Jeszcze kilka lat temu, dyskutując na temat zawodowej przyszłości, skupialiśmy się głównie na tym, czy w pracy nie zastąpią nas roboty. Teraz ciężar przeniósł się na to, czy naszą pracę da się połączyć z cyfrowym światem, a być może całkowicie do niego przenieść.

Obserwacje na temat pożądanych umiejętności i zawodów przyszłości od wielu lat prowadzi Cognizant Center for the Future of Work. W ich najnowszych raportach figuruje 10 najważniejszych zawodów, na które rosnący popyt powinniśmy obserwować w ciągu najbliższych lat.

Work from Home Facilitator – Szacuje się, że przed 2020 rokiem w mniej niż 5% firm istniało w ogóle pojęcie „pracy zdalnej”. Teraz, kiedy wiemy, że da się pracować w takiej formie, potrzebni będą edukatorzy, którzy nauczą firmy jak tę pracę zdalną zorganizować w najbardziej efektywny sposób.

Fitness Commitment Counsellor – Pandemia to dla wielu nadprogramowe kilogramy i raczej ogólne poczucie bycia „nie w formie”. Aby temu zaradzić i zapobiegać w przyszłości, potrzebni będą sportowo-technologiczni doradcy, którzy nauczą m.in. jak dzięki cyfrowym urządzeniom – np. opaskom fitness – dbać o swoją kondycję.

Smart Home Design Manager –  W ostatnim roku spędzaliśmy więcej czasu w domu – naszej twierdzy, którą musieliśmy dopasować do nowych warunków. Pobudziło to rozwój inteligentnych domów – z wydzielonymi domowymi biurami, dźwiękoszczelnymi pokojami, wejściami sterowanymi głosem, a nawet ekranami ściennymi ze szkła Gorilla Glass. Potrzeba ludzi, którzy będą potrafili projektować takie przestrzenie.

XR Immersion Counsellor – Specjaliści od rozszerzonej rzeczywistości będą współpracować z firmami w zakresie szkoleń dla pracowników (za pomocą platform takich jak Strivr) czy praktyk zawodowych dla kandydatów (np. na platformie Mursion) w celu przyspieszenia procesu wdrażania oraz zwiększania produktywności.

Workplace Environment Architect – Wszystko w architekturze biurowej po pandemii zostanie poddane gruntownej rewizji. Znaczenie dobrego samopoczucia pracowników i tego, jak może na nie wpływać projektowanie biur, będzie miało kluczowe znaczenie dla przyszłości pracy.

Algorithm Bias Auditor – Nasza ciągła obecność w internecie przyspieszyła rozwój algorytmów stosowanych przez firmy cyfrowe na całym świecie. Biorąc pod uwagę rosnącą ustawowo kontrolę danych, jest prawie pewne, że weryfikacja poprzez audyty będzie coraz częściej stosowanym narzędziem.

Data Detective – Zapotrzebowanie na naukowców zajmujących się danymi jest ogromne i stale rośnie. Popyt jest duży, a osób z takimi kwalifikacjami brakuje. Lukę tę pomagają wypełnić „detektywi danych”, skłaniając firmy do zbadania tajemnic big data.

Cyber Calamity Forecaster – Drugim – poza Covid-19 – ważnym tematem w ostatnich czasach były cyberataki na oprogramowania używane przez agencja rządowe – chociażby atak hackerski na SolarWinds. Zdolność do przewidywania takich wydarzeń będzie miała w przyszłości kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na całym świecie.

Tidewater Architect – Globalne wyzwania związane ze zmianą klimatu i podnoszeniem się poziomu mórz pozostaną bardzo istotną kwestią, nad którą będą pracować wyspecjalizowani architekci.

Human-Machine Teaming Manager – Niezależnie od pandemii, nieustannie wzrasta liczba robotów zastępujących w pracy ludzi. Menadżerowie w zespołach „człowiek-maszyna” będą odpowiadać za ich bezproblemową współpracę.

Źródło zdjęcia: Cognizant

Jeszcze obco brzmiące, ale prawdopodobnie wkrótce coraz częściej pojawiające się w ogłoszeniach o pracę stanowiska mogą być dla nas przyczynkiem do zastanowienia się nad nowymi kierunkami rozwoju, które w przyszłości mogą uczynić nas rozchwytywanymi pracownikami.

Źródło: https://www.weforum.org/agenda/2021/05/jobs-of-the-now-these-are-the-top-10-post-pandemic-jobs/