Inspiracje

Co słychać w Chinach? Trudne czasy dla coachów, a złote dla fryzjerów, czyli o przewartościowaniach w trakcie epidemii

Poszukiwanie wskazówek na temat „nowego świata”, zmienionego przez epidemię Covid-19 coraz częściej kierują nas w stronę rynków, które wychodzą już z okresu pandemicznego. Oczy wszystkich kierują się więc na Daleki Wschód – gdzie właśnie bardzo ciekawą analizę opublikował zespół Avantgarde z Szanghaju przy współpracy Trendburo. Porównali oni treści z czasów stycznia-lutego 2020 z materiałami z 2019 roku i zagregowali pod kątem najważniejszych wartości dla konsumentów. Wynik przedstawia załączona tabela (na kolejnym slajdzie).

Najciekawszy wynik to „kryzys sukcesu”. Wartość, która dominowała w życiu Chińczyków w zeszłym roku, a która również i dla Polaków mogła mieć duże znaczenie, nagle spadła na dalekie miejsce za podium. Metatrend, który wpływał na rozwój zarówno prywatnej edukacji, jak i kursów, a także wszelkiego rodzaju coachów i trenerów rozwoju osobistego stał się jedną z głównych ofiar przewartościowań w dobie Covid-19. Stąd wszelkie narracje z tego obszaru wydają się czymś, co wróci do nas (jeśli w ogóle) dopiero za jakiś czas. LinkedIn musi to przełknąć. Podobnie gremia organizatorów konkursów branżowych!

Drugim ważnym trendem jest (oczywisty) awans wartości rodzinnych – tym bardziej interesujący w tak kolektywistycznym społeczeństwie, jak Chiny. Wydaje się że będzie on obecny (już jest?) także u nas. Dobro i bezpieczeństwo rodziny w najbliższych miesiącach pozostanie najważniejszym motorem zachowań ludzi, co dostrzegają już przywoływani w raporcie marketerzy: trend ten wpłynie na zmniejszenie chęci korzystania z komunikacji publicznej, co mogą w swych planach wykorzystać (odradzający się po lockdownie) producenci samochdów, np. Geely Automobiles inwestuje gigantyczne sumy w tworzenie nie tylko inteligentnych, ale także zdrowych samochodów http://global.geely.com/media-center/news/geely-auto-to-invest-370-million-rmb-in-the-development-of-healthier-cars/

Spadek znaczenia osobistego sukcesu na rzecz wzmocnienia wartości rodzinnych wpłynie też zapewne na plany edukacyjne na najbliższe lata: platforma audio-learningowa Ximalaya zaraportowała wzrost o 128% YTY w wyniku epidemii. Na ten akurat aspekt warto patrzeć z dystansem, ze względu na oczywisty czynnik przymusu e-learningu.

Ciekawym wątkiem jest wreszcie wzrost „potrzeby wolności” wprost wynikający z jej ograniczenia wprowadzanego (także w długim okresie) przez rządy. Niby poświęcamy naszą wolność na rzecz bezpieczeństwa, ale gdzieś musimy szukać kompensacji. Marki mogą próbować w jakiś sposób wypełnić pustkę w tym zakresie, co szczególnie jest ważne dla wszelkich podmiotów oferujących wyjazdy wakacyjne. Choć aktualnie wiele firm z tej branży znajduje się na granicy upadku, w Chinach ¾ badanych (sic!) zadeklarowało, że jak tylko skończą się obostrzenia, to „gdzieś pojadą”. Z opublikowanych ostatnio badań Natalii Hatalskiej wynika, że tylko 21% Polaków marzy o podróży w obrębie Polski (prawie 1/3 zaś o fryzjerze!), ale to wciąż miliony potencjalnych „letników”. Oby tylko do tego czasu cofnięto obostrzenia – podobnie jak ¼ Polaków zamierzam wtedy zorganizować przyjęcie dla bliskich, czego i Państwu życzę.