Marketing i Komunikacja

TOP 5 największych mitów o TikToku

Jako pierwsi w Polsce ukończyliśmy globalny program TikTok Academy. Ten tytuł zobowiązuje, dlatego postanowiliśmy szerzyć wiedzę i podzielić się naszym doświadczeniem, a tym samym obalić 6 największych mitów o TikToku.

Niszowe mediumMIT

W Polsce każdego miesiąca korzysta z TikToka ponad 6 milionów użytkowników, czyli ok. 29% wszystkich internautów[1]. Mimo że wskaźnik penetracji kanału jest podobny do platform jak Snapchat, LinkedIn czy Pinterest, to kwartalna dynamika wzrostu TikToka wynosi aż 73%. Oznacza to, że kanał jest najszybciej rosnącym medium społecznościowym w kraju.

Niebezpieczny kanał MIT

W mediach głośno było o TikToku w kontekście różnego rodzaju wyzwań (challenges) zagrażających życiu lub zdrowiu użytkowników[3]. Natomiast mało mówi się o zaawansowanej technologii pozwalającej zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych. TikTok, w przeciwieństwie do innych kanałów społecznościowych, ogranicza dostęp do niektórych funkcji dla użytkowników poniżej 16 roku życia np. możliwość wysyłania i odbierania wiadomości. Dodatkowo jako jedyne medium społecznościowe dostępne w Polsce ma możliwość wprowadzenia kontroli rodzicielskiej, która umożliwia zarządzanie rodzajem treści dostępnych dla dziecka, czasem na ekranie, a także konfigurację odpowiednich ustawień.

Bezwartościowe treściMIT

Często spotykamy się z opinią – szczególnie osób, które nigdy nie były na TikToku – że w aplikacji znaleźć można tylko pranki, choreografie i lip sync. Mimo, że sporo jest tego typu treści to znaleźć można na tej platformie również wiele treści pokazujących tutoriale, przepisy czy porady. Na TikToku aktywni są nie tylko tiktokerzy znani z bardziej lub mniej zabawnych filmików, ale też lekarze (@dr_anna_wasiewicz) i sportowcy (@annalewandowska). Na TikToku można znaleźć treści z każdej dziedziny, a to co jej łączy to przygotowanie w konwencji krótkich, angażujących materiałów video.

Nie sprzedajeMIT

Na TikToku można prowadzić zarówno kampanie wizerunkowe, jak i performance. W przypadku kampanii wizerunkowych mamy szereg formatów pozwalających tworzyć challenge, unikalne efekty AR czy gry. Pozwala to nie tylko dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, zaangażować w działania marki, ale też wykorzystując badanie Brand Lift sprawdzić wartość reklam w zakresie wzrostu metryk brandowych.

Prowadząc zaś kampanie performance mamy do dyspozycji optymalizację pod ruch, instalacje aplikacji, pozyskiwanie kontaktów, konwersję czy sprzedaż katalogu. Możemy wykorzystywać nie tylko Core Audience (dane demograficzne, psychograficzne, behawioralne, geograficzne), ale też Custom Audience w oparciu u źródła danych klienta (ruch na WWW, CRM, aktywność z aplikacji) i TikToka (np. biorący udział w challenge). Dzięki temu możemy w pełni personalizować komunikację, precyzyjnie docierać do użytkowników i dobierać formaty oraz komunikaty w zależności na jakim etapie lejka się znajduje, aby skutecznie domykać sprzedaż.   

Mało angażujące treściMIT

W Polsce użytkownicy spędzają średnio aż 62 minuty w aplikacji, czyli aż 2,5 razy więcej niż na Instagramie[4]. Treści publikowane na TikToku wyświetlają się na całym ekranie. Dzięki temu użytkownik ma nie tylko dłuży kontakt z treściami marki, ale też wyświetlanie contentu i reklam w formie full screen gwarantuje pełną dbałość o Brand Safety.

Zastanawiasz się, czy twoja marka powinna być na TikToku albo jesteś pewna/y, że tak? Napisz do mnie i porozmawiajmy o kampanii.


[1] GWI, Q1 2021

[2] Dane dostępne w Facebook Business Manager i TikTok Business Center, czerwiec 2021.

[3] Niebezpieczne wyzwania

[4] AppAnnie, Poland +CE, Q4’20.