Marketing i Komunikacja

Społeczno-polityczne oblicze gamingu w 2020 to wpływ pandemii, czy wieloletnia ewolucja?

10 lat temu obserwowaliśmy przepływ Milenialsów ze standardowych mediów do mediów społecznościowych. Dziś jesteśmy świadkami podobnego zjawiska – młodsze pokolenie poddaje się migracji częściowo porzucając social media dla bardziej interaktywnych doświadczeń. W wielu światach wykreowanych przez gry współczynnik immersji jest znacznie wyższy niż w social mediach.

Ograniczenia spowodowane COVID-19 skłoniły konsumentów do poszukiwania alternatywnych sposobów na nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów społecznych, wielu z nich właśnie w ten sposób zagłębiło się w gaming, gromadząc wokół siebie ludzi ze wszystkich grup wiekowych, używając gier jako ośrodków społecznych.

Świat gier nie tylko zaczął zastępować social media, ale również dał przestrzeń i szansę na realizacje wydarzeń, na które w aktualnych warunkach nie było możliwości np. koncertów hostowanych w grze Fortnite, Talk show w grze Animal Crossing, ślubów itd.

Animal Talking S01E09 — Greg Miller, Chuck Wendig, Samantha Ruddy
Materiał:
https://youtu.be/3HyjeYlprUo

Gaming w 2020 roku jest na tyle głośnym tematem, że został wykorzystany nawet w polityce, która wybrzmiała w tej przestrzeni właśnie ze względu na aktualnie panującą pandemię.

W czasie COVID-19 na platformy gamingowe przeniosły się m.in. protesty. Np. w Animal Crossing gracze brali udział w akcjach związanych z ruchem Black Lives Matter, zbierając pieniądze poprzez sprzedaż przedmiotów w grze i charytatywne streamy organizowane przez @Adelle.

Joshua Wong na swojej wyspie marzeń w tej samej grze protestował w związku z sytuacją w Hong Kongu:

Źródło: Twitter @Joshuawongcf

Z ciekawą propozycją wyszedł też Sztab wyborczy Joe Bidena, który usiłując dotrzeć do wyborców, stworzył wyspę nazwaną „Joe Biden HQ”, gdzie można było zdobyć wszystkie informacje o kandydacie na urząd prezydenta USA, odwiedzić jego biuro oraz dowiedzieć się w jaki sposób można głosować.

Kampania aktualnego prezydenta miała miejsce również w innej popularnej grze: Fortnite, gdzie została stworzona specjalna mapa „Build Back Better with Biden”. W trakcie przechodzenia mapy, które zajmowało ok. 20-30min, gracze byli zachęcani do odwiedzenia strony z planem wyborczym oraz byli edukowani o sposobach głosowania w wyborach prezydenckich.

Joe Biden nie był jedynym politykiem z USA, o którym podczas wyborów prezydenckich zrobiło się głośno wśród graczy również Kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez (AOC) wraz z koleżanką z Partii Demokratycznej Ilhan Omar i znanymi twórcami jak: Pokimane, Hasanabi i Jack Septic zachęcała do głosowania na platformie Twitch.tv streamując grę Among Us.

Twitter: KLIK

W szczytowym momencie transmisję oglądało 439 000 widzów w czasie rzeczywistym, co sprawia, że jest to trzecia najpopularniejsza transmisja w historii Twitch.tv.

Gra Among Us jest podobna do popularnych gier towarzyskich jak Wilkołak czy Mafia. Wśród graczy od początku ukrywa się intruz, a zadaniem zwykłych członków załogi jest naprawienie statku kosmicznego oraz wytropienie intruzów zanim ci pozbędą się załogi lub skutecznie uniemożliwią naprawę w wyznaczonym czasie.

Twitter: KLIK

Na podstawie ww. przykładów mogłoby się wydawać, że polityka jest na zupełnie nowym gruncie, jednak swoje pierwsze kroki w gamingu stawiała znacznie wcześniej.

Już w 2008 roku w kampanii wyborczej sztab Baracka Obamy wykorzystał najpopularniejsze gry EA (Electronic Arts) umieszczając w nich billboardy:

Gra: NBA Live ‘08
Gra: Need For Speed Carbon
Gra: NFL on Tour

Według badań przeprowadzonych przez EA w 2008 roku, gracze, do których dotarły banery „EARLY VOTING HAS BEGUN” z reklamą kandydata o 120% częściej odbierali jego osobę pozytywnie i o 50% częściej poważnie rozważali głosowanie na niego.

Czy w przypadku polityki w gamingu Polska jest czerwoną plamą na mapie? Otóż zdecydowanie nie. W Polsce ślady polityki w grach pojawiły się znacznie wcześniej, bo już w 2002 roku, gdy podczas kampanii na stanowisko Prezydenta Warszawy 6 kandydatów rywalizowało ze sobą w grze SimCity 3000.

Gra: SimCity 3000

Do komputerów na zaproszenie „Gazety Stołecznej” i Cenega Poland zasiedli: Marek Balicki (SLD-UP), Zbigniew Bujak (UW), Lech Kaczyński (PiS), Andrzej Olechowski (PO), Janusz Piechociński (PSL), Julia Pitera (bezpartyjna). Kandydatom pomagali zaproszeni przez nich eksperci, w tym również młodzież. Rywalizację w grze SimCity3000 wygrał Lech Kaczyński, który później został Prezydentem Warszawy.

W 2011 roku Grzegorz Napieralski poszedł w ślad za Barackiem Obamą. Gracze mogli zobaczyć plakaty z hasłem „Polityka to gra. Wybierz twardego zawodnika” w grze Counter Strike:

Gra: Counter Strike

W grze Second Life natomiast zostało stworzone biuro SLD, w którym można było rozmawiać z postaciami z gry o planach wyborczych partii.

Gra: Second Life

W pierwszym miesiącu narodowej kwarantanny Ministerstwo Cyfryzacji stworzyło Grarantannę, która była promowana przez samego Prezydenta Andrzeja Dudę, który w tym celu  założył konto w aplikacji TikTok.

YouTube: KLIK
Andrzej Duda na TikToku #tiktok#AndrzejDuda#TikTok

Czym jest Grarantanna? To specjalnie przygotowany portal gamingowo-edukacyjny, na którym można znaleźć między innymi: quizy historyczne, zagadkowe przygody, webinary – „Rób Gry Wideo”, podstawy programowania w Unity na bazie prostych gier, oraz platformę do prowadzenia konkursów np. na rekonstrukcje znanych budowli w Minecraft czy Grarantanna Cup, czyli turnieje online w czterech grach: Brawl Stars, FIFA 20, League of Legends i Counter-Strike: Global Offensive.

Gaming w ciągu ostatnich lat ewoluował z „gier” do poziomu social hubu, który z biegiem czasu możemy porównywać z social mediami. Trzeba jednak pamiętać, że gaming to przede wszystkim rozrywka, zabawa, relaks, sposób spędzania wolnego czasu i nie każdemu graczowi będzie odpowiadało, że polityka wchodzi w jego strefę komfortu, w jego wirtualny świat.

Wszystkie przytoczone akcje są dowodami na to jak ewoluuje ta branża. Gaming cały czas poszerza swoje zasięgi i możliwości, ale wymaga zaangażowania, wiedzy na jego temat, a przede wszystkim wyczucia, by umiejętnie wykorzystać znajdujący się tu rynek bardzo zaangażowanych konsumentów, ale przy okazji nie przynieść marce skutku odwrotnego od zamierzonego.

Raport: 2020 Global Games Market Report – Newzoo

Źródła internetowe:https://www.weforum.org/agenda/2020/05/covid-19-taking-gaming-and-esports-next-level/
 
https://www.theverge.com/2020/10/31/21543360/biden-harris-campaign-fortnite-map-voting-election
https://edition.cnn.com/2020/10/18/business/biden-animal-crossing-island-trnd/index.html
https://theprint.in/world/alexandria-ocasio-cortez-plays-among-us-to-urge-viewers-to-vote-in-upcoming-us-elections/528688/
https://www.theguardian.com/games/2020/oct/22/alexandria-ocasio-cortez-ilhan-omar-among-us-twitch-stream-aoc
https://www.komputerswiat.pl/gamezilla/aktualnosci/barack-obama-prezydent-z-komputera/mlw8g80
http://www.marketingwpolityce.zgora.pl/artykuly/mrt13.html
https://gry.interia.pl/news-kandydaci-na-prezydenta-warszawy-i-simcity-3000,nId,733306
https://www.komputerswiat.pl/gamezilla/aktualnosci/gry-w-polityce-juz-niedlugo-zagramy-razem-z-prezydentem-i-premierem/pz1f1zt
https://biznes.wprost.pl/technologie/10310905/andrzej-duda-zalozyl-konto-na-tiktoku-w-pierwszym-filmiku-puszcza-oko-do-uczniow.html
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/czy-jestescie-gotowi-na-grarantanne
https://www.grarantanna.pl/
https://www.dw.com/pl/gry-komputerowe-narz%C4%99dziem-polityki/a-55326611
https://www.komputerswiat.pl/gamezilla/artykuly/polityka-to-nieustajaca-gra-czyli-kampania-parlamentarna-okiem-gracza/bmr8sde
https://www.theguardian.com/games/2020/aug/07/black-lives-matter-meets-animal-crossing-how-protesters-take-their-activism-into-video-games
https://esportnow.pl/inne/chinczycy-zostana-odcieci-gier-multiplayer-wszystkiemu-winne-animal-crossing/
https://twitter.com/Adellelin/status/1269775360037715974
https://www.wprost.pl/252409/sld-poszuka-wyborcow-w-second-life.html