Marketing i Komunikacja

Gaming & Video. Chińska ofensywa, czyli wojna trwa w najlepsze – kto wygra walkę o widza?

– TikTok otwarty na pomiar – rośnie alternatywa dla walled-gardens – Kolejny konkurent dla Twitcha, czyli Tencent wchodzi w streaming – Microsoft sprzedaje swój serwis streamingowy Facebookowi – Spotify szykuje skok na video

Pandemia bez dwóch zdań przyśpieszyła wzrost konsumpcji video, skorzystał na tym również szybko rosnący TikTok. Ten chiński serwis społecznościowy ma ambicję stać się silnym graczem jeżeli chodzi o treści video generowane przez użytkowników i nie tylko. Zaczyna więc również kusić swoją platformą marketerów jasno komunikując, że chce być platformą otwartą na pomiar efektywności kampanii zarówno od strony badawczej, jak i narzędzi ad verification. To, że Facebook w maju wypuścił swoją alternatywę w postaci aplikacji Collab, tylko potwierdza, że czują oddech konkurencji na plecach. Kto wie, może nadchodzą duża zmiany w platformach social mediowych.

Kolejnym chińskim graczem, który nie zasypia gruszek w popiele jest Tencent, który od co najmniej marca pracował nad swoją alternatywą Amazonowego Twitcha. Platforma ta nazywa się Trovo i aktualnie jest dostępna w wersji beta. Jak wiemy, Tencent to właściciel WeChata, czyli jednej z największych aplikacji na świecie, poza tym to wydawca wielu znanych mobilnych tytułów: AAA – Call of Duty Mobile, PUBG, ale nie tylko. Dodatkowo to udziałowiec wielu biznesów powiązanych z branżą gamingową np. Riot Games (LoL, Valorant); Epic Games (Fortnite, Epic Store), co na pewno będą chcieli wykorzystać.

To jednak nie wszystko ze świata streamingu, Mixer czyli do niedawna serwis należący do Microsoftu, został zamknięty. Koniec Mixera jest początkiem współpracy Microsoftu z Facebookiem, który już od dłuższego czasu prowadzi silne działania promocyjne swojej platformy Gaming. Wszystkie treści maja zostać przeniesione na FB Gaming. Dla samego Facebooka to duża szansa na wykorzystanie potencjału dotarcia do graczy PC (Windows) jak i posiadaczy X-Boxa. Co ciekawe, jeszcze w zeszłym roku Microsoft przeprowadził spektakularny transfer jednego z najpopularniejszych streamerów na świecie – Ninje z Twitcha właśnie na Mixer. Ninja znów może więc streamować na Twitchu, ale pojawiły się nowe doniesienia, że być może zobaczmy go na … Spotify.

To jeszcze niepotwierdzona informacja, ale pojawiły się przecieki na temat Spotify, który ma wprowadzić w przyszłym roku podcasty video na swoją platformę, być może również wejdzie w streaming video. Co więcej, ma to zrobić w kolaboracji z trio: Dr Disrespect, Shroud i wcześniej wspomnianym Ninją. Zobaczymy jak rozwinie się ta sprawa, ale niewątpliwie Spotify mógłby sporo namieszać na tym rynku – jest dostępny na wszystkich możliwych platformach, i co najważniejsze, ma ogromne doświadczenie ze streamingiem audio.

Źródło:
https://digiday.com/media/easier-for-brands-to-engage-with-the-platform-inside-tiktoks-revamped-pitch-to-advertisers/
https://techhq.com/2020/06/tencent-to-launch-a-live-streaming-service-rivaling-amazons-twitch/
https://izaktv.pl/shroud-ninja-i-dr-disrespect-wspolnie-stworza-nowa-platforme/
https://www.theverge.com/2020/6/22/21299032/microsoft-mixer-closing-facebook-gaming-partnership-xcloud-features