Marketing i Komunikacja

„Audio is (not) a new video?” – czy mamy do czynienia z rewolucją?

Pandemia i lockdown zrewolucjonizowały konsumpcję mediów w ostatnich miesiącach, inny tryb życia i rytm dnia odbiorców stały się niespodziewaną trampoliną dla niektórych form, inne musiały mocno walczyć o uwagę i udział w czasie słuchania i oglądania. Podcasty były w tej pierwszej grupie, ich popularność gwałtownie wzrosła, co jest kolejnym dowodem na to, że okazji do ich słuchania widzimy znacznie więcej, niż dojazdy do pracy – słuchamy w domu, w trakcie wykonywania codziennych czynności, gdy chcemy, by informacja i rozrywka nam towarzyszyły. Video jest bardziej zachłanne, chce naszej wyłącznej uwagi, wzroku i słuchu. Jednak nasza doba nie jest z gumy, formom video coraz trudniej jest walczyć o nasz budżet czasu na rozrywkę. Audio może wygrywać starcia o te momenty w ciągu dnia, w których video nie ma szans – czy jednak może stanąć w szranki o wieczorną rozrywkę? Czy tak jak kiedyś rodzina gromadziła się wokół radioodbiornika – podobna przyszłość może się rysować przed platformami audio@demand?

W najnowszym podcaście Rozmowy Strategiczne rozmawiamy też o percepcji audio i video – którą z tych form preferuje ludzki mózg i w jaki sposób je „konsumuje”? Co lepiej zapamiętujemy i dlaczego? Przez lata o radiu mówiło się jako o „medium tła”, to sformułowanie ma zabarwienie lekko pejoratywne – można je interpretować tak, że wprawdzie konsumuje się go sporo, ale często mimochodem, nieuważnie, nie zapamiętując treści. Opowiemy jednak o ciekawym badaniu, które rzuca zupełnie inne światło na owo „słuchanie w tle”.

Co zatem powinien zrobić marketer, który chciałby dostosować plany i działania swojej marki do dynamicznie zmieniającego się krajobrazu trendów? Czy, mając ograniczone środki, powinien postawić na formy audio, czy video? Choć oczywiście na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy przepisu na sukces zawsze i w każdych okolicznościach – mówimy o kilku wskazówkach, które mogą być pomocne w podjęciu decyzji optymalnej dla siebie.

Poza tym, w tym odcinku spieramy się o to, czy podcasty dla rolników mają rację bytu, czy absolutnie nie. Czy są takie kategorie, które do audio wstępu nie mają i mieć nie będą, czy podcast może pomóc sprawnie wyjść z dziećmi z domu, a na koniec – czy istnieją piosenki o konsumpcji mediów, prócz „szyb niebieskich od telewizorów”? Chcielibyśmy, jak Okuniewska, zacytować czasem tekst popkultury, jednak wszyscy wydają się śpiewać o zawiedzionej miłości. A może się mylimy?

Zapraszamy do wysłuchania drugiego odcinka Rozmów Strategicznych, do komentowania, podrzucania piosenek o mediach i sugestii tematów -> klik